Kiedy orientujesz się, że zostałeś zmanipulowana/-y i to bez względu na to, czy jest to zakup ubrania, książki, czy produktów innego rodzaju... zawsze jest to irytujące, a co dopiero przy zakupie czy nawet wynajmie nieruchomości...
Psychologia sprzedaży/ zakupu czegokolwiek niestety najczęściej z manipulacją się kojarzy, a to za sprawą kombinatorów, którzy bardziej cenią sobie zysk za wszelką cenę niż relacje długoterminowe z Klientem i a sprawą psychologów który tej manipulacji uczą :-(.
Zapytacie po co komu relacje w nieruchomościach?
Nie kupuje się codziennie... więc zmanipulują i już. Jak są mądrzy (jak w
Dworak Nieruchomości) nie zrobią tego. Mało tego Dworak Nieruchomości przypilnuje żebyście nie zostali zmanipulowani.
Echo dużej inwestycji na której ktoś kogoś próbował zmanipulować lub to zrobił momentalnie dociera wszędzie. Dlatego ja np. z jednym z biur w Bielsku nigdy nie pomyślę o jakimkolwiek kontakcie.
Manipulacja nie jest potrzebna, by korzystnie kupić/ korzystnie sprzedać czy wynająć nieruchomość. Wiedza merytoryczna nie zapewni pełnego sukcesu, choćby nie wiadomo, jak bardzo wysoki jej poziom reprezentował sobą pośrednik. Empatia w tym zawodzie pełni naprawdę ważną rolę, wymaga doskonałej relacji z klientami. Mówiąc o klientach mam na myśli sprzedającego, jak i kupującego.
Czym jest manipulacja psychologiczna?
Z definicji wynika, że manipulacja to celowe oddziaływanie na emocje i zachowania innych dla odniesienia pożądanego celu i korzyści. Manipulacja kojarzy się z wykorzystaniem drugiej osoby, naruszaniem granic przez wymuszanie i granie na uczuciach i potrzebach. Zachowania manipulacyjne są częścią natury ludzkiej, więc nie kruszmy kopii. Urocze jest gdy obserwuję czasem rozmowę obu stron, kiedy obie wiedzą, że manipulują i mają świadomość, że druga strona to widzi. A poważnie to jest kwestia intuicji i asertywności.
Jak rozpoznać zachowania manipulacyjne?
Osoba manipulowana czuje się często winna, zawstydzona, gorsza, głupsza, zła i bezwolna. Nie umie powiedzieć „nie” w sytuacji, która jest dla niej niekorzystna lub niechciana.
Manipulator często koloryzuje i zmienia fakty, wymyśla usprawiedliwienia, przekonuje do czegoś czego nie chcesz.
Intelektualne wywyższanie się. Manipulator rzuca (czym innym są sprawdzalne dane) danymi i faktami, o których mało wiesz. Dzieje się to często przy sprzedaży, negocjacjach handlowych i dyskusjach branżowych. Kiedy w banku pracownica wyśmiała mnie, że pytam co znaczy jakiś zapis zapytałam ją czy wie co to jest interleukina trzecia. Każdy posiada inną unikalną wiedzę, nie dajcie się złapać.
Podnoszenie głosu podczas dyskusji jest jedną z form manipulacji. Wyrażanie negatywnych emocji, postawą i gestykulacją jest jedną z form przymuszania przez agresję. „Myśli Pan, że chcę Pana oszukać jak Pan śmie” ;)
Presja czasu. Ta forma jest powszechna w sprzedaży. Manipulator naciska cię, zanim jesteś gotowy na podjęcie decyzji. Buduje napięcie i daje informację, że tracisz na decyzji podjętej za 2 dni.
Manipulatorzy ironizują, byś poczuł się mniej pewny siebie - od twojego wyglądu, statusu społecznego, poprzez gorszy samochód, po braki w twoim wykształceniu.
Manipulator wyolbrzymia osobiste swoje straty, często przerysowuje lub wymyśla choroby, cierpienia i poświęcenia. Ta gra ma na celu wzbudzenie poczucia moralności i obowiązku lub spełnienia dobrego uczynku.
Reasumując:
Pamiętaj! Zakup nieruchomości to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych decyzji w Twoim życiu.
Czy na pewno chcesz na niej zaoszczędzić? Czy na pewno stać Cię na takie ryzyko?
Pośrednictwem zajmujemy się od blisko
13 lat, tworzymy zgrany zespół, który słucha swoich Klientów dzięki czemu jesteśmy w stanie
do każdego z Nich podejść nieszablonowo, indywidualnie.
Dodatkowo współpracujemy z najlepszymi specjalistami w poszczególnych dziedzinach.
Jednym z nich jest
Ewa Grochulska wieloletni psycholog i trener, która wspiera naszych Klientów Kupujących w podjęciu jakże dla nich ważnej decyzji - zakupu ich wymarzonego miejsca na ziemi.
Koniecznie
Skontaktuj się z nami, zapytaj o szczegóły i
umów się na konsultację.